ALK Mutasyon Analiz Testi

ALK Mutasyon Analiz Testi, akciğer kanserinde istenen bir testtir ve ALK mutasyonunu saptamaya yarayan bir tetkiktir.

ALK Mutasyon Oluşumu

ALK, EGFR ve ROS1 gibi akciğer hücrelerin yüzeyinde bulunan reseptörlerdendir. ALK reseptörleri uyarıcı moleküller bağlandığı zaman hücre içine sinyal göndererek hücrenin büyüyüp çoğalmasını sağlarlar. ALK, EML4 ile birleştiğinde aşırı aktifleştiğinden dolayı akciğer hücreleri kontrolsüz büyürler.Böylelikle akciğer kanseri tetiklenmiş olur.

ALK Mutasyon Analiz Testi Nedir?

ALK mutasyonu, anaplastik lenfoma kinaz (ALK) adı verilen bir enzime yönelik talimatlar veren ALK geninin değiştirildiği anormal bir genetik durumdur. Bu durum akciğer kanseri ile ilişkilidir.

ALK genindeki mutasyonlar, hatalı bir ALK enzimine yol açabilir. ALK, akciğerlerde olduğu gibi vücut yüzeylerini hizalayan epitel hücrelerinin normal büyümesi ve bölünmesi için gereklidir. ALK’daki değişiklikler, çoğunlukla küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC) olmak üzere akciğer kanserine neden olabilir. Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) akciğer kanseri vakalarının yaklaşık % 85’ini oluşturur. Adenokarsinomlar (salgı bezlerinde tümör oluşması) NSCLC’nin en yaygın türüdür.

ALK’daki en yaygın değişiklik EML4-ALK yeniden düzenlemesidir. Adından da anlaşılacağı gibi, EML4-ALK yeniden düzenlemesi, ALK geninin EML4 geni olarak adlandırılan başka bir genle kaynaşmasından kaynaklanır. Akciğer kanserli EML4-ALK yeniden düzenlemesi olan bireyler, genellikle akciğer kanseri diğer faktörlerin sonucu olan bireylerden daha gençtir. Ayrıca, bu bireylerin sigara içen olma olasılığı daha azdır.

ALK Mutasyon Analiz Testi, ALK genindeki mutasyonları tespit eden genetik bir testtir. NSCLC ve diğer kanserler için tedaviyi yönlendirmek için kullanılır. ALK Gen Mutasyon Analiz Testinin sonuçları, tirozin kinaz inhibitörleri (TKI’ler) gibi terapötik ilaçların seçiminde yardımcı olabilir ve bazı ilaçların kullanımını diskalifiye edebilir.

ALK Mutasyon Analiz Testi Sonuçlarının Önemi Nedir?

ALK Mutasyon Analiz Testi için pozitif bir değer, EGFR’ye özgü TKI’lerin, küçük hücreli olmayan akciğer kanserini ve diğer kanserlerini tedavi etmek için kullanılan belirli terapötik ilaçları diskalifiye edebilir.

Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

OnkoTest

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın