BRCA Mutasyon Analiz Testi

BRCA Mutasyon Analiz Testi, ailesel meme ve over kanser paneli (BRCA1, BRCA2) olarak bilinir ve kalıtsal olarak meme ve over kanserine yakalanma riski ölçülmesinde yarar sağlar.

BRCA1/2 Testi

BRCA Mutasyon Analiz Testi

Meme ve Yumurtalık Kanserinde BRCA1/2 Mutasyonunun Rolü

Her 7 kadından 1 meme kanseri, 71 kadından 1 ise yumurtalık kanserine yakalanmaktadır. Meme ve yumurtalık kanseri görülen ailelerin %80’nin kanser sebebi BRCA1/2’ye bağlıdır.

Meme kanserlerinin %5-10’nu kalıtsaldır. Meme kanserine yatkınlık yaratan mutasyonların başında BRCA1/2’dir. BRCA1 mutasyonu taşıyan kişiler rahim ağzı, rahim, kolon ve pankreas kanseri, BRCA2 mutasyonu taşıyan kişiler de ise mide, pankreas, safra kesesi, safra yolları ve cilt kanseri ilave risk getirmektedir.BRCA1/2 tüm kalıtsal hastalıkların %30’da rol almaktadır.

BRCA Testleri

Meme ve Yumurtalık Kanser Raporu

Angelina Jolie ve BRCA Mutasyon Analiz Testi

Angeline Jolie İki Memesini Aldırdı

Angeline Jolie ve BRCA Mutasyon Analiz Testi

Angelina Jolie’nin annesi 56 yaşında yumurtalık kanserinden dolayı yaşamını yitirdi.Angelina Jolie yumurtalık kanserinin kalıtsal olabileceğini bildiği için yaptırdığı BRCA Mutasyon Analiz Testi sonucunda %87 oranında meme kanseri, %50 oranında ise yumurtalık kanser riski taşıdığını öğrendi.

Riski minumuma indirmek isteyen Angelina Jolie, 2013 yılında her iki memesini, 2015’de ise yumurtalıklarını aldırdı.

Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Lab Tests Online

Biogen

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın