CA 19-9 Kan Testi

CA 19-9 Kan Testi, kandaki bir tümör belirteci olan CA 19-9 (Kanser Antijen 19-9) miktarını tespit etmek ve ölçmek için yapılan bir testtir.

CA 19-9 Kan Testi Nedir?

CA 19-9 Kan Testi, kandaki bir tümör belirteci olan CA 19-9 (Kanser Antijen 19-9) miktarını tespit etmek ve ölçmek için yapılan bir testtir.

CA 19-9, bazı pankreatik ve gastrointestinal kanser hücreleri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu kanserler mevcutsa kanda tespit edilebilir. CA 19-9 Testi kanseri teşhis ve izlemede yardımcı olur. Ayrıca tedavinin etkinliğini değerlendirmek için kullanılır. Bununla birlikte, bu test, kanserin taranması için kullanılmaz, çünkü hastalık çoğunlukla ilerlemiş kanserli evrelerde zaman belirtileri ve semptomları ile ortaya çıkar ve CA 19-9 seviyeleri yükselir.

Bu testin kullanımı, yüksek düzeylerde CA 19-9 proteini salgılayan kanser vakalarını (pankreas veya gastrointestinal kanal) teşhis etmek ve izlemekle sınırlıdır.

CA 19-9 normal bireylerde düşük seviyelerde bulunur. Pankreatik hücreler üzerindeki etkisinden dolayı, CA 19-9 Radyasyon tedavisi gören bireylerde test sonuçları bozulmuş olabilir ve bu nedenle birey radyoterapi alırken bu test yapılmaz.

CA 19-9 Kan Testi Yaptırmak İçin Klinik Endikasyonlar Nelerdir?

 • CA 19-9 Testi, düşük özgüllüğü (kanser belirtisi) ve duyarlılığı (affectability) nedeniyle belirli bir kanser türünün tanısı olmamasına rağmen, pankreatik kanserin olduğu durumlarda hekim tarafından yapılan diğer testler ile birlikte istenir.
 • Şüphenilen pankreatik kanserin bazı belirtileri ve belirtileri şunlardır:
  • Zayıflık ve yorgunluk
  • Ağırlık kaybı
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Karın ağrısı
 • Test genellikle tedaviye başlamadan önce diğer testler ve tetkiklerle birlikte sıralanır ve daha sonra tedavinin etkisini izlemek veya periyodik olarak kanserin nüksünü izlemek için istenir. Bu test, eğer tümör varsa, çalışmanın bir parçası olarak da verilir.
 • CA 19-9 Kan Testi, aynı zamanda, belirteci ve semptomların mevcut olduğu durumlarda (safra ağrısı, ateş, kaşıntı, cildin sarılığı ve beyazı gibi), sağlık hizmeti sağlayıcısı safra kanalının kanserini (hepatobilier kanseri) dışlamak istediğinde de istenebilir.

CA 19-9 Kan Testi Sonucunun Önemi Nedir?

 • Hem erkekler hem de kadınlar için CA 19-9’un normal referans aralığı 0-37 U / mL’dir (‘U’ tanımlanmamıştır). CA 19-9 seviyelerinin artması, kanserin ilerlemesini gösterir. İleri pankreatik kanserli bireylerin % 70-95’inde CA 19-9’un yüksek seviyeleri görülecektir.
 • Artan CA 19-9 seviyeleri, tedaviye rağmen pankreatik kanserin yayılması ile ya da kanserin geri dönüşüyle ​​(başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra) ilişkilidir.
 • CA 19-9’un yükselmiş seviyeleri, akciğer kanseri, safra kesesi ve kolorektal kanser, karaciğer hastalığı, kistik fibroz, safra taşları ve pankreatit (pankreas iltihabı) gibi diğer bazı durumlarda da bulunabilir. Klinik belirtiler ve semptomlar ve diğer testler tüm vakalarda kesin tanı koymaya yardımcı olacaktır.
 • CA 19-9 seviyelerine göre, pankreas kanserinin pankreas iltihabı gibi diğer bazı durumlardan ayırt edilmesine yardımcı olur. Pankreas kanserinde seviyeler genellikle tedavi olmadan önce oldukça yüksektir. Bununla birlikte, pankreas iltihabı ile, CA 19-9 seviyeleri pankreas iltihabının azalmasına veya artmasına bağlı olarak düşer veya artar.
 • Tedavi başlangıcından sonra seviyeler azalmaya başlarsa, genellikle etkili tedaviyi ve tedaviye cevabı gösterir. Sabit seviyeler stabil hastalık ile ilişkilidir.
 • CA 19-9 düzeyi, safra kanalı kanserinin yaklaşık % 65’inde artmaktadır. Safra kanalı tıkanıklığı sırasında CA 19-9 düzeyi de yüksek olabilir. Ancak, herhangi bir kanser yoksa, tıkanıklık giderildikten sonra, seviyeler haftada bir (yaklaşık) düşer.

CA 19-9 Kan Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Lab Tests Online

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın