IgVH Mutasyon Analiz Testi

IgVH Mutasyon Analiz Testi, IgVH genindeki anormallikleri tespit eden genetik bir testtir. KLL’yi teşhis etmek için kullanılır.

IgVH Mutasyon Analiz Testi Nedir?

IgVH mutasyonu, beyaz kan hücrelerinin (lösemi) kanseri ile ilişkili olan IgVH genindeki bir değişikliği ifade eder. Kronik lenfositik lösemi (KLL) ile ilişkilidir.

IgVH geni, ağır zincir değişken bölge olarak adlandırılan tipik bir antikorun bir parçasını oluşturan bir protein için talimatlar verir. Antikorlar, B-lenfositler veya “B-hücreleri” olarak adlandırılan özel bağışıklık hücreleri tarafından yapılan savunma proteinleridir. Daha ziyade, antikor üreten fabrikalar olarak hizmet eden ileri uzman B hücreleri olan plazma hücreleri tarafından oluşturulurlar. Antikorlar, her bir antikorun özgüllüğü sayesinde geniş bir antijen dizisini tanıyabilen güçlü savunma proteinleridir. IgVH genindeki değişiklikler KLL ile bağlantılı olan hatalı ağır zincir değişken bölgelerine sahip antikorlarla sonuçlanabilir.

IgVH Mutasyon Analiz Testi, IgVH genindeki anormallikleri tespit eden genetik bir testtir. KLL’yi teşhis etmek için kullanılır. Ayrıca, belirli ilaçların kullanımdan diskalifiye edilmesi de dahil olmak üzere, terapötik ilaçların seçimine rehberlik ederek KLL’nin tedavisine yardımcı olur.

IgVH’de mutasyona sahip olan kronik lenfositik lösemili bireyler genellikle IgVH mutasyonuna sahip olmayan KLL’li bireylere göre daha uzun (yaklaşık 15 yıl daha uzun süre) hayatta kalırlar.

IgVH Mutasyon Analiz Testi Yaptırmak İçin Klinik Endikasyonlar Nelerdir?

  • Büyümüş, ancak ağrısız, lenf düğümleri
  • Yorgunluk
  • Ateş, gece terlemeleri
  • Genişlemiş bir dalağın neden olabileceği karın üst sol bölümünde ağrı
  • Kilo kaybı
  • Sık enfeksiyonlar

IgVH Mutasyon Analiz Testi Aşağıdaki Durumlarda Gerçekleştirilir

  • İlk teşhise yardımcı olmak veya bazı durumlarda onaylamak
  • Mikroskop altında bir patolog tarafından incelendiğinde, benzer histolojik özelliklere sahip diğer tümörleri / durumları ayırt etmek
  • Tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde yardımcı olmak
  • Tümör rekürrensini (yineleme) teyit etmek için

IgVH Mutasyon Analiz Test Sonuçlarının Önemi Nedir?

IgVH genindeki bir mutasyon, IgVH Mutasyon Analizi Testinin pozitif bir sonucunu gösterir. Bu, kronik lenfositik lösemi tanısına işaret eder.

IgVH Mutasyon Analiz Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Yaşamlab

Biyorad

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın