Likit Biyopsi Testi

Kanser hücreleri DNA’larındaki mutasyonlar sonucunda, çok hızlı çoğalma ve çevrelerindeki doku ve organlara yayılma (metastaz) eğilimindedirler.İşte bu metastaz sırasında, kanserli hücreler ve mutasyonlu DNA parçaları kan yoluyla dolaşıma katılırlar. Hastaya anatomik ve psikolojik olarak zarar verebilen doku biyopsileri yerine, damardan alınan kan örneği kullanılarak kanser teşhisi konulabilir. Bu yöneteme Likit Biyopsi Testi denir.

Likit Biyopsi Testi

Kan Örneği Sayesinde Kanser Teşhisi

Kan Örneğinden Kanser Teşhisi Mümkün mü?

Likit Biyopsi Testi

Kanda DNA Parçaları

Bazı kanser türlerinde erken evre dönemlerinde hiç bir bulgu göstermediğinden kanser teşhisi konulduğunda kanser ilerlemiş olduğu gözlenmiştir. Kandaki tümör hücreleri ve mutasyona uğramış DNA parçalarını kanserin her evresinde gözlendiğinden erken teşhiste yardımcı olur. Erken teşhisten farklı olarak, kandaki tümör hücreleri ve mutasyonları DNA parçalarının yoğunluğu  hastalığın gidişatı ile bir çok bilgi vermektedir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Kandaki mutasyonlu hücre ve DNA parçaları kanserin orjini hakkında bilgi verir.
  • Hangi mutasyon kaynaklığı olduğu tespiti sağlanır.
  • Tedavi sırasında ki Likit Biyopsi Test sonucunda kandaki kanserli hücre yoğunluğu, tedavinin gidişatı hakkında bilgi verir. Tümör hücreleri tedavide kullanılan ilaçlara karşı direnç kazanmış ise farklı ilaç tedavisi uygulanır.
  • Kanserin yenileme (nüks) ihtimali tahmini yapılabilmektedir.
  • Tümördeki genetik değişiklik gözlemleyerek en uygun tedavi verilir.
  • Likit Biyopsi kanser hücrelerinin tüm genetik değişiklikler hakkında bilgi verirken doku biyopsileri tümörün belirli bir bölümünden alındığından daha kısıtlı bilgi sunarlar.

Kanser Kök Hücresi Nedir?

Kandaki tümör hücreleri, kanserin yenileme (nüks) nedeni olarak gözükmekle birlikte faklılaşarak başka kanser türlerine dönüştüğü gözlemlenmiştir.Bu yüzden bu hücrelere kanser kök hücreleri adı verilmiştir.

  • Kandaki örneklerinde kanser kök hücreleri fazla olan meme kanserli hastaların yaşam süresi kısa olduğu tespit edilmiştir.
  • Kanser kök hücreleri yaptığı biyokimyasal değişiklikler nedeniyle kanserin ilerlemesine neden olduğu tespit edilmiştir.
  • Akciğer kanserli hastlardaki kanser kök hücrelerinin fazla bulunması hastalığın çok hızlı ilerlediği tespit edilmiştir.

Likit Biyopsi Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Gelişim Tıp Laboratuvarları

Genoks

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın