NRAS Mutasyon Analiz Testi

NRAS Mutasyon Analiz Testi, NRAS genindeki anormallikleri tespit eden genetik bir testtir. Bağışıklık hücreleri, akciğerler, beyin, deri ve diğerleri kanserlerini teşhis etmek için kullanılır.

NRAS Mutasyonu

NRAS mutasyonu NRAS genindeki bir değişikliği ifade eder. Bağışıklık hücreleri, akciğerler, beyin, deri ve diğer kanserlerle ilişkilidir.

NRAS geni, N-Ras proteini için talimatlar verir. N-Ras, hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmaktan sorumludur. N-Ras, hücrelerin büyümesi ve bölünmesi için bilgi sağlamadaki rolü için en önemlisidir. Bağışıklık sistemi (lökositler, lenfositler, vb.), beyin (nöronlar) ve diğer dokularda bulunur. N-Ras, diğer hücrelerden gönderilen sinyallere yanıt verir ve hücresinde büyüme ve bölme ile sonuçlanan değişikliklere neden olur. Diğer hücrelerden gelen sinyaller, proteinler ve küçük moleküller gibi kimyasal bileşikler şeklinde gönderilir. Bu bileşikler daha sonra hücrelerin yüzeylerine oturan N-Ras ile tanınır. N-Ras, diğer hücrelerden gönderilen bir sinyali aldığında, mesajı, hücre içindeki genetik makineye aktarır. Bu, DNA’nın proteine ​​dönüşümündeki değişikliklerle sonuçlanır, bu da hücrelerin büyümesine ve bölünmesine neden olur.

NRAS geninin anormalliği, kusurlu olan bir N-Ras proteini ile sonuçlanabilir. Mutasyona uğramış NRas, diğer hücrelerden bir sinyale gerek kalmaksızın büyümeye ve bölünmeye neden olabilir. Kontrolsüz büyüme genellikle kanserli bir hücrenin karakteristiğidir.

NRAS Mutasyon Analizi Testi, NRAS genindeki anormallikleri tespit eden genetik bir testtir. Bağışıklık hücreleri, akciğerler, beyin, deri ve diğerleri kanserlerini teşhis etmek için kullanılır.

NRAS, onkojenler olarak bilinen bir gen sınıfına aittir. Mutasyona uğradığında, onkogenler normal hücrelere kanserli olma potansiyeline sahiptir. NRAS, aynı zamanda diğer iki gen (KRAS, HRAS) içeren RAS ailesi üyesidir. RAS aile üyeleri tüm kanser türlerinde en fazla mutasyonu saptanan genlerdir.

NRAS Durumu

NRAS

Yukardaki resimde, NRAS’ın ekzon ve kodon durumu göstermektedir.

NRAS Mutasyon Analiz Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Omnigen Tıbbi Ürünler

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın