OBSL1 Gen Mutasyonu Analiz Testi

OBSL1 Gen Mutasyonu Analiz Testi, OBSL1 genindeki anormallikleri tespit etmeye yarayan genetik bir testtir. OBSL1 genindeki mutasyonlar 3M Sendromunu işaret eder.

OBSL1 Gen Mutasyonu Analiz Testi Nedir?

OBSL1 geni, CULL7 geninden üretilen cullin-7 adı verilen başka bir proteinin normal seviyelerini korumaya yardımcı olduğu düşünülen bir protein yapmak için talimatlar sağlar. Cullin-7 proteini, istenmeyen proteinleri parçalayan hücre makinesi olan ubikuitin-proteozom sisteminde bir rol oynamaktadır.

Cullin-7, E3 ubikuitin ligaz olarak bilinen bir kompleksi birleştirmeye yardımcı olur. Bu kompleks, ubikuitin adı verilen moleküllerle hasar görmüş ve fazla proteinleri içerir. Ubikitin, etiketlenmiş proteinlere bağlanan ve onları indirgeyen, proteazomlar olarak bilinen özel hücre yapılarına bir sinyal görevi görür. Ubikuitin-proteozom sistemi, hasarlı, şekilsiz ve fazla proteinleri bertaraf ederek hücre kalite kontrol sistemi olarak görev yapar. Bu sistem ayrıca hücre bölünmesinin ve büyümesinin zamanlaması gibi birçok kritik hücre aktivitesinde yer alan protein seviyelerini de düzenler. Özellikle, OBSL1 proteini ve cullin-7’nin, bu işlemde spesifik rollerinin bilinmemesine rağmen, vücudun büyüme hormonlarına verdiği yanıtı düzenleyen proteinleri düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

OBSL1 Gen Mutasyonu Analiz Testi, OBSL1 genindeki anormallikleri tespit etmeye yarayan genetik bir testtir. OBSL1 genindeki mutasyonlar 3M Sendromunu işaret eder.

OBSL1 Genindeki Mutasyonlarla İlgili Hastalıklar

3-M Sendromu

3-M Sendromu Belirtileri

3-M Sendromu

OBSL1 genindeki en az 29 mutasyon, boy kısalığı (cücelik) ve olağandışı yüz özellikleri de dahil olmak üzere iskelet anormalliklerine neden olan bir bozukluk olan 3-M sendromlu kişilerde tespit edilmiştir. Bu mutasyonların çoğu, OBSL1 proteininde başka bir amino asit için bir protein yapı bloğunu (amino asit) değiştirir veya anormal derecede kısa ve işlevsiz bir OBSL1 proteini ile sonuçlanır.

OBSL1 genindeki mutasyonlar muhtemelen cullin-7 protein seviyelerinin azalmasına neden olur ve cullin-7’nin E3 ubikuitin ligaz kompleksinin bileşenlerini bir araya getirmesini ve bozulmaya gerek kalmadan gereksiz proteinleri etiketleme sürecine müdahale etmesini önler. Vücudun büyüme hormonlarına tepkisi sonuç olarak bozulabilir. Bununla birlikte, OBSL1 gen mutasyonları ile 3-M sendromunun bulgu ve semptomları arasındaki spesifik ilişki bilinmemektedir.

3-M Sendromu Genel Bilgiler ve Semptomları

3-M sendromu, kısa boylu (cücelik) ve olağandışı yüz özellikleri de dahil olmak üzere iskelet anormalliklerine neden olan bir bozukluktur. Bu durumun adı, ilk önce onu tanımlayan üç araştırmacının baş harflerinden gelir: Miller, McKusick ve Malvaux.

3-M sendromlu bireyler doğumdan önce çok yavaş büyürler ve bu yavaş büyüme çocukluk ve ergenlik döneminde de devam eder. Düşük doğum ağırlığına ve uzunluğuna sahiptirler ve ailelerinde diğerlerine göre çok daha küçük kalırlar, yetişkin boyu yaklaşık 120 santimetre ila 130 santimetre arasında büyürler. Etkilenen bazı bireylerde, kafa normal boyuttadır ancak vücut ile karşılaştırıldığında orantısız olarak büyüktür. Bu bozukluğu olan diğer insanlarda, başın alışılmadık şekilde uzun ve dar bir şekli vardır (dolichocephaly). Zeka 3-M sendromu tarafından etkilenmez ve yaşam beklentisi genellikle normaldir.

Kısa boyuta ek olarak, 3-M sendromlu kişiler, geniş, belirgin bir alın (frontal bossing) ile üçgen şekilli bir yüze sahiptir ve sivri bir çene; yüzün ortası daha az belirgindir (hipoplastik orta yüz). Diğer yaygın özellikler arasında büyük kulaklar, tam kaşlar, etli bir uçlu bir kıvrık burun, burun ve ağız arasında uzun bir alan (philtrum), belirgin bir ağız ve dolgun dudaklar.

Bu bozuklukta sıklıkla görülen diğer iskelet anormallikleri kısa, geniş boyun ve göğüsdür; belirgin omuz bıçakları; ve normalden daha az eğimli omuzlar (kare omuzlar). Etkilenen bireyler, yan (kifoskolyoz) veya alt sırtın aşırı eğriliği (hiperlordoz) olan yuvarlak bir üst sırt gibi anormal spinal eğriliklere sahip olabilirler. 3-M sendromu olan kişilerde, parmakları olağandışı kavisli olabilir (klinodaktili), kısa beşinci parmaklar, belirgin topuklular ve gevşek eklemler görülür. Kollarda ve bacaklarda alışılmadık derecede ince uzun kemikler gibi ek iskelet anormallikleri; uzun boylu, dar spinal kemikler (vertebra); veya x-ışını görüntülerinde biraz gecikmiş kemik yaşı görülebilir.

Rus Sibirya Eyaleti’nde izole Yakut popülasyonunda Yakut kısa boylu sendrom adı verilen 3-M sendromu varyantı tanımlanmıştır. 3-M sendromunun karakteristik özelliklerinin çoğuna sahip olmanın yanı sıra, bu bozukluğa sahip insanlar genellikle bebeklik döneminde hayatı tehdit eden solunum problemleri ile doğarlar.

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın