PD-L1 Mutasyon Analiz Testi

PD-L1 Mutasyon Analiz Testi, bir çok kanserde rol oynadığından ilgili kanserlerde istenmektedir. Bunlar; karaciğer, böbrek, mide, akciğer, pankreas, yemek borusu, over, mesane ve meme kanseridir.

PD-L1 Mutasyon Oluşumu

PD-L1 ve PD-1 Arasındaki Bağlantı

Tümör ve T Hücreler Arası Bağlantı

Normal hücrenin yüzeyinde bulunan ve programlı ölüm ligandı da denilen PD-L1 proteinleri bulunur. Bu proteinler bağışıklık sistemi elemanlarından birisi olan T hücrelerinin yüzeyindeki PD-1’e bağlanarak yabancı hücre (kanser) olarak görmemesini sağlarlar. Fakat tümör hücreleri normal hücrelerin başkalaşmış hali olduğundan ve T hücrelerinden kaçmanın yolu olarak hücre yüzeylerinde PD-L1 proteinlerini bol miktarda bulundururlar. Böylelikle T hücrelerinin PD-1 kısmı ile tümör hücresinin PD-L1 kısmı bağlanarak T hücrelerin aktifleşmesini önlemiş olurlar.

Yukardaki resimde görüldüğü gibi kanser hücreleri PD-L1 proteini ile bağışıklık sisteminin elamını olan T hücresinin PD-1 proteinleri birleşerek immün kontrol noktasını aşmış oluyor ve T hücresi inaktif duruma geçiyor.

T Hücreleri Aktif

Tedavi Sayesinde T Hücreleri Aktifleşir

PD-L1 Mutasyon Analiz Testin sonucuna göre doktorlar hedefe yönelik tedavi başlatırlar. Bu ilaçlar T hücrelerin PD-1 proteine bağlandıklarından tümör hücresi ile bağlantısı kesilir ve T hücreleri aktifleşirler.

Yukardaki resimde görüldüğü gibi akıllı ilaçlar sayesinde T hücresinin PD-1 kısmı bloke edildiğinden tümör hücrelerine bağlanamıyor ve bu sayede aktif hale gelirler.

PD-L1 Mutasyon Analiz Testi Kimlere Yapılır?

Birçok kanser türünde PD-L1 mutasyonu saptanmıştır.

PD-L1 Testine Göre PD-L1'in Kanserlerde Görülme Durumu

PD-L1 Hangi Kanserlerde Görülür

PD-L1 Mutasyon Analiz Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Genekor

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın