Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testi

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testinin amacı, gereksiz biyopsileri en aza indirmek ve prostat kanseri ile sınırlı olmakla birlikte, klinik olarak anlamlı prostat kanserini saptamaktır.

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testi Nedir?

Prostat Kanser Testi Nedir

Prostat Kanser Testi

Prostat Spesifik Antijen (PSA), prostat bezi tarafından salgılanan bir proteindir. Prostat, erkeklerde üretrayı çevreleyen bir bezdir. Semenin (testisler ve yardımcı bezler tarafından salgılanan sıvı) bir parçasını oluşturan bir sıvıyı salgılar. Prostatın salgıladığı PSA’nın çoğu, kan dolaşımına giren küçük bir kısım hariç, sperm yoluyla dışarı atılır.

İki tip Prostat Spesifik Antijen vardır; Serbest Prostat Spesifik Antijen ve Kompleks Prostat Spesifik Antijeni (Proteine ​​PSA-bağlı). Genellikle, PSA Kan Testi, toplam Prostat Spesifik Antijenine (hem serbest hem de kompleks PSA) karşılık gelir.

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testi, mükemmel olmasa da, prostat kanserini teşhis etmek için iyi bir araçtır, çünkü PSA seviyeleri, benign prostat büyümesi, yaşlılık, prostat enfeksiyonları ve sistoskopi (elastik fiber optik ince bir borunun, idrar kanalından sokulması ile mesanenin ve alt idrar yolunun görsel açıdan incelenmesi işlemi) gibi girişimsel prosedürler gibi diğer birçok durumla artar.

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testi sadece klinik olarak alakalı hastalarda (örn., Prostat kanseri semptomları olan hastalarda) önemlidir. Herhangi bir pozitif test sonucu, doktor tarafından belirlendiği üzere rektal muayene ve prostat biyopsisi takip edilmelidir. Prostat kanseri tanısında altın standart prostat biyopsisidir. Taramanın amacı, gereksiz biyopsileri en aza indirmek ve prostat kanseri ile sınırlı olmakla birlikte, klinik olarak anlamlı prostat kanserini saptamaktır.

PSA Nasıl Düşürülür

PSA Kan Testi

Serbest Prostat Spesifik Antijen ve kompleks Prostat Spesifik Antijen (cPSA) testleri tek tek istenebillir. Bu testler, ‘kanserle ilişkili’ ve ‘kansere bağlı olmayan’ Prostat Spesifik Antijen artışları arasında daha iyi ayrım yapmak için geliştirilmiştir. Her iki test de, prostat kanserli erkeklerin, sıklıkla iki PSA formunun değişen oranlarına sahip olduğu, serbest Prostat Spesifik Antijen miktarının azaldığı ve cProstate Spesifik Antijen miktarının artmış olduğu prensibine dayanır. 

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testini Yaptırmak İçin Klinik Endikasyonlar Nelerdir?

Prostat kanserini erkeklerde taramak için Prostat Spesifik Antijen Kan Testi kullanılır. Semptomatik olmayan erkeklerin taranması konusunda herhangi bir veri bulunmamaktadır. PSA, prostat kanseri olan hastalarda tedaviye yanıtı ve nüksü izlemek ve prostat kanseri semptomları olan erkekleri taramak için kullanılır. Bunlar şunları içerir:

 • Sık idrar yapma gereksinimi
 • İdrar yapmaya başlamada zorluklar
 • İdrarın kesik kesik yapılması
 • İdrar yapılırken yanma hissi
 • Uyku sırasında sık sık idrar yapma ihtiyacı
 • Acil idrar yapma ihtiyacı, sıkışma
 • İdrarın tam boşaltılamaması
 • İdrar çıkarmak için zorlanma ve ıkınma gerekmesi
 • İdrarda kan görülmesi
 • İdrar bittikten sonra damlamalar
PSA Değeri Nasıl Düşürülür

Prostat Spesifik Antijen Kan Testi

 

Birinin ne sıklıkla test edilmesi gerektiğine dair spesifik bir veri yoktur. Her bir hastanın durumuna ve doktorun kararına dayanır.

 

 

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testi Sonucunun Önemi Nedir?

 • Prostat Spesifik Antijen’in normal değeri 4ng / dl’nin altındadır.Değer 4-10ng / dl arasında olduğunda, prostat kanseri şansı % 25 civarındadır.
 • Değer 10ng / dl’nin üzerinde olduğunda, prostat kanseri olasılığı % 100’e yakındır.Bu bireylerde, bir prostat biyopsisi, testin ardından yapılmalıdır.
Free PSA

PSA Kan Testi Değeri

Serbest Prostat Spesifik Antijen ve kompleks Prostat Spesifik Antijen testlerinin eklenmesine ek olarak, bir tarama aracı olarak toplam Prostat Spesifik Antijeninin yararlılığını artırma çabaları olmuştur.

Prostat Spesifik Antijen hızı:Bu, zaman içinde PSA konsantrasyonlarındaki değişimdir.PSA zaman içinde önemli ölçüde artmaya devam ederse (üç veya daha fazla yıl gibi), o zaman prostat kanserinin bulunması daha olasıdır. Hızla tırmanırsa, etkilenen kişi kanserin daha agresif bir formuna sahip olabilir.

 • Prostat Spesifik Antijen iki katına çıkma süresi:Bu, PSA hızının başka bir versiyonudur. PSA konsantrasyonunun ne kadar hızlı olduğunu ölçer
 • Prostat Spesifik Antijen yoğunluğu:PSA konsantrasyonunun ve prostat hacminin (ultrason ile ölçülen) bir karşılaştırmasıdır. Daha büyük prostatlı erkekler daha fazla PSA üretme eğilimindedir, bu nedenle bu faktör, boyutu telafi etmek için bir ayardır
 • Yaşa özgü Prostat Spesifik Antijen aralıkları:PSA seviyeleri doğal olarak bir erkek yaşlandıkça doğal olarak arttığından, normal aralıkların bir erkeğin yaşına göre uyarlanması önerilmiştir.
PSA Değeri Kaç Olmalı

PSA Testi

Halihazırda prostat kanseri teşhisi konmuş bireylerde, PSA değerleri tedavi ile düşmelidir. Konsantrasyonlar çok düşük seviyelere düşmezse, tedavi tamamen etkili olmamıştır.

 

 

 

PSA Nasıl Düşürülür

Prostat Spesifik Antijen Testi

Tedaviden sonra, Prostat Spesifik Antijen Kan Testi, herhangi bir kanser nüksünü izlemek için düzenli aralıklarla gerçekleştirilir. Küçük artışlar bile önemli olabileceğinden, etkilenenler her seferinde aynı laboratuvar tarafından PSA Testlerinin yapılmasını isteyebilirler, böylece test varyasyonları minimumda tutulur.

 

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Kan Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Aygün Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Lab Tests Online

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın