PTEN Mutasyon Analiz Testi

PTEN Mutasyon Analiz Testi, PTEN genindeki anormallikleri (mutasyonları) tespit eder. Kanseri teşhis etmek için kullanılır. Ayrıca kemoterapi ilaç seçimine rehberlik ederek kanserin tedavisine de yardımcı olur.

PTEN Mutasyon Analiz Testi Nedir?

PTEN mutasyonu, PTEN genindeki bir değişikliği ifade eder. Akciğer, prostat, meme ve diğer kanserler dahil olmak üzere çok çeşitli kanserlerle ilişkilidir.

PTEN geni, PTEN proteini için talimat verir. PTEN proteini vücudun hemen hemen tüm hücrelerinde bulunur. Hücrenin düzgün büyümesi ve bölünmesi için gerekli olan bir enzimdir. PTEN, hücrenin büyümesini kısıtlamaya yardımcı olur ve hücrenin kansere dönüşme riskini sınırlandırır. PTEN’in tümör baskılama rolüne ek olarak, hücrelerin vücut boyunca hareket etmesine, yeni kan damarları oluşturmasına, dokulara yapışmasına ve hatta kendi kendini imha etmesine de yardımcı olur. Bu işlevler işaretlenmemişse kanser oluşumuna katkıda bulunur. PTEN genindeki değişiklikler, vücudu kansere karşı koruyamayan bir PTEN proteini ile sonuçlanabilir.

PTEN Mutasyon Analiz Testi, PTEN genindeki anormallikleri tespit eder. Kanseri teşhis etmek için kullanılır. Kemoterapi ilaç seçimine rehberlik ederek kanserin tedavisine de yardımcı olur.

PTEN Mutasyon Analiz Testi Sonuçlarının Önemi Nedir?

PTEN genindeki bir değişimin varlığı, PTEN Mutasyon Analiz Testinin pozitif bir sonucunu gösterir. Bu, aşağıdakilerden herhangi birinin tanısına işaret edebilir:

  • Akciğer kanseri
  • Meme kanseri
  • Prostat kanseri
  • Cowden sendromu
  • Skuamöz hücre karsinoması

PTEN Mutasyon Analiz Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Genoks

İntergen Genetik Merkezi

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın