RAB3GAP1 Gen Mutasyonu Analiz Testi

RAB3GAP1 Gen Mutasyonu Analiz Testi, RAB3GAP1 genindeki anormallikleri tespit etmeye yarayan genetik bir testtir.

RAB3GAP1 Gen Mutasyonu Analiz Testi Nedir?

RAB3GAP1 geni, hücrelerdeki çeşitli işlevleri kontrol eden GTPaz‘lar adı verilen özel proteinlerin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olan bir protein yapmak için talimatlar sağlar. İşlevini yerine getirmek için RAB3GAP1 proteini, RAB3GAP2 kompleksini oluşturmak için RAB3GAP2 (RAB3GAP2 geninden üretilen) adı verilen başka bir proteinle etkileşime girer.

Genellikle moleküler anahtar olarak anılır, GTPaz‘lar açılıp kapatılabilir. GTP denilen bir moleküle bağlandıkları zaman (aktif), GDP denilen başka bir moleküle bağ andıkları zaman kapatılırlar. RAB3GAP kompleksi, ekli GSYİH için GTP değiştirerek RAB18 olarak bilinen bir GTPaz‘ı açar. Aktif olduğunda, RAB18, kesecik olarak adlandırılan kese benzeri yapılardaki hücreler içindeki proteinleri ve diğer molekülleri harekete geçiren vezikül trafiği olarak adlandırılan bir süreçte yer alır. RAB18, hücrelerdeki bölmeler arasındaki hareketleri ve yağların (lipitler) lipid damlacıkları adı verilen yapılar tarafından depolanmasını ve salınmasını düzenler. Protein ayrıca, gereksiz dokuların hücrelerden temizlenmesine yardımcı olan otofaji adı verilen bir işlemde de rol oynadığı görünmektedir. RAB18, protein işleme ve taşınmaya katılan endoplazmik retikulum adı verilen bir hücre yapısının organizasyonu için önemlidir.

RAB3GAP kompleksinin, ekli GTP’yi GDP’ye dönüştüren bir reaksiyonu uyararak RAB3 olarak bilinen bir başka GTPaz‘ı inaktive ettiği de düşünülmektedir. RAB3, hormonların ve beyin kimyasallarının (nörotransmiterler) hücrelerden salınmasında rol oynar.

RAB3GAP1 Gen Mutasyonu Analiz Testi, RAB3GAP1 genindeki anormallikleri tespit etmeye yarayan genetik bir testtir.

RAB3GAP1 Gen Mutasyonu Analiz Testi Uygulanan Hastalıklar

RAB18 Eksikliği

60’dan fazla RAB3GAP1 gen mutasyonlarının RAB18 eksikliğine neden olduğu ve bu da gözleri, beyni ve üreme sistemini etkileyen koşullara neden olduğu bulunmuştur. Bu eksikliğin neden olduğu iki durum, spektrumun şiddetli ucunda Warburg mikro sendromu ve hafif ucunda Martsolf sendromudur. RAB3GAP1 gen mutasyonları Warburg mikro sendromunun en yaygın nedenidir ve Martsolf sendromunda nadirdir.

Warburg mikro sendromu, herhangi bir RAB3GAP1 proteininin üretimini engelleyen veya işlevini tamamen ortadan kaldıran RAB3GAP1 gen mutasyonlarından kaynaklanır. Martsolf sendromu, mutasyona uğramış genden az miktarda fonksiyonel RAB3GAP1 proteini üretildiğinde ortaya çıkar. Bu proteinin azaltılması veya kaybı, RAB3GAP kompleksinin oluşumunu veya işlevini bozarak, RAB18 aktivitesinin bir eksikliğine yol açabilir. RAB18 fonksiyonunun kaybının, göz problemlerine, beyin anormalliklerine ve bu iki durumun diğer özelliklerine neden neden olduğu açık değildir.

Warburg mikro sendromu ve Martsolf sendromuna, normal RAB18 aktivitesini bozan diğer genlerdeki mutasyonlar neden olabileceğinden, bu GTPazın kontrolünün kaybedilmesinin koşulların altında kaldığı düşünülmektedir. RAB3 aktivitesinin bozulması ile Warburg mikro sendromu veya Martsolf sendromunun özelliklerine katkıda bulunup bulunmadığı belirsizdir.

RAB18 Eksikliği Semptomları

RAB18 eksikliği, esas olarak gözleri, beyni ve üreme sistemini etkileyen benzer belirtiler ve semptomlara sahip iki duruma neden olur. Warburg mikro sendromu ve Martsolf sendromu olarak adlandırılan bu iki durum, bir zamanlar farklı bozukluklar olarak düşünüldü ancak şimdi benzer özellikler ve ortak genetik nedenleri nedeniyle aynı hastalık spektrumunun bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Warburg Mikro Sendromu Belirtileri

Warburg Mikro Sendromu

Warburg mikro sendromu daha şiddetli bir durumdur. Bu duruma sahip bireyler, göz merceklerinin (katarakt) bulanıklaşması, anormal derecede küçük gözlerin (mikroftalmi) ve küçük kornea (mikrosorne) da dahil olmak üzere doğumdan itibaren birkaç göz problemine sahiptir. Lens, gözün ön tarafındaki ışığı odaklamaya yardımcı olan bir yapıdır ve kornea gözün dış kaplamasıdır. Ek olarak, gözlerin göz bebekleri anormal derecede küçük olabilir (daralmış) ve düşük ışıkta büyüyemezler (genişleyemez). Warburg mikro sendromu olan bireyler ayrıca gözlerden beyine görsel bilgi taşıyan sinirlerin dejenerasyonuna (optik atrofi) sahiptir. Göz problemleri etkilenen bireylerde görmeyi bozar.

Warburg mikro sendromu olan kişiler, beyin gelişimi ve gelişimi ile ilgili ciddi zihinsel engelli ve diğer nörolojik özelliklere sahiptir. Etkilenen bireyler gelişmeyi geciktirir ve oturmak, ayakta durmak, yürümek veya konuşmak mümkün olmayabilir. Genelde bebeklik döneminde zayıf kas tonusu (hipotoni) geçirirler. Erken çocukluk döneminde, bacaklarda hareketi kısıtlayan kas sertliği (spastisite) ve eklem deformiteleri (kontraktürler) geliştirirler. Kas problemlerinin ilerlemesiyle, kolların dahil edilmesi ve dört ekstremitenin (spastik kuadripleji) felç olmasına yol açarak kötüleşir. Sonunda, solunum bozulabilir. Beyin anormallikleri görme problemlerine (kortikal görme bozukluğu) katkıda bulunabilir. Warburg mikro sendromu olan bireyler de tekrarlayan nöbetlere (epilepsi) sahip olabilirler.

Warburg mikro sendromu olan bazı kişiler cinsel gelişimi yönlendiren hormonların üretimini azalmıştır (hipogonadotropik hipogonadizm). Bu hormonların eksikliği, üreme organlarının normal gelişimini engeller. Etkilenen erkeklerde küçük bir penis (mikropenis) veya inmemiş testisler (kriptorşidizm) olabilir. Etkilenen kadınlarda az gelişmiş iç genital kıvrımlar (labia minora) veya küçük bir klitoris veya vajinal açıklığı (Introitus) olabilir.

Martsolf Sendromu Belirtileri

Martsolf Sendromu

Martsolf sendromu, Warburg mikro sendromuyla aynı vücut sistemlerini etkiler, ancak genellikle daha az şiddetlidir. Martsolf sendromu olan bireylerde katarakt, mikroftalmi ve küçük gözbebeği bulunur. Warburg mikro sendromu olanlara göre daha hafif optik atrofi ve kortikal görme bozukluğu vardır. Martsolf sendromlu insanlarda zihinsel engellilik hafif ve orta düzeydedir. Martisolf sendromlu bebeklerde hipotoni yaygındır, ancak spastisite Warburg mikro sendromu olanlara göre daha yavaş kötüleşir ve genellikle sadece bacak ve ayakları etkiler. Martogolf sendromlu bireylerde hipogonadotropik hipogonadizm de ortaya çıkabilir.

Ne Warburg mikro sendromu ne de Martsolf sendromu, etkilenen bireylerin yaşam beklentilerini etkilemez.

Keratokonus

Keratokonus Belirtileri

Keratokonus

Keratokonusun nedeni bilinmemektedir. Araştırmacılar, hem genetik hem de çevresel olarak, keratokonus geliştirme riskini etkilediği düşünülen birçok farklı faktör üzerinde çalışmışlardır . Bir düzineden fazla gen, keratokonus ile ilişkilendirilmiştir . Bunlardan birisi de RAB3GAP1 genidir.

Keratokonus, gözün açık dış kaplaması olan korneanın şeklini etkileyen bir göz koşuludur. Bu durumda, kornea incelir ve dışa doğru çıkıntı yapar, sonunda bir koni şekline benzemektedir. Zamanla kötüleşen bu kornea anormallikleri, miyopluk, düzeltici mercekler (düzensiz astigmatizm) ve görme kaybı ile iyileştirilemeyen bulanık görme yol açabilir.

Bir göz muayenesinde görülebilen keratokonusun tipik diğer kornea değişiklikleri, gözün (iris) renkli kısmını çevreleyen Fleischer halkası olarak adlandırılan sarı-kahverengimsi bir halka oluşturan kornea içindeki demir birikintilerini içerir. Etkilenen bireyler ayrıca korneanın arkasındaki dokuda ince, dikey, beyaz çizgiler olan vogt’un strialarını da geliştirebilirler.

Keratokonus ilk başta sadece bir gözü etkileyebilir, ancak sonunda her iki gözün korneaları yanlış şekillenir, ancak aynı şiddetten etkilenmeyebilir.

Göz keratokonusun karakteristik özellikleri tipik olarak ergenlik döneminde başlar ve orta yetişkinlik dönemine kadar yavaş yavaş kötüleşir, bu noktada kornea şekli stabil kalır.

RAB3GAP1 Gen Mutasyonu Analiz Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

AGTC

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın