STAT3d Mutasyon Analiz Testi

STAT3d Mutasyon Analiz Testi, STAT3d genindeki anormallikleri tespit eder. Baş ve boyun skuamöz hücreli karsinom (HNSCC) teşhisinde yardımcı olur.

STAT3d Mutasyon Analiz Testi Nedir?

STAT3d mutasyonu, STAT3d genindeki bir değişikliği ifade eder. Baş ve boyun skuamöz hücreli karsinom (HNSCC) ile ilişkilidir.

STAT3d geni, Stat 3 adlı protein için talimatlar verir. Stat 3, ağız, burun, sinüs ve baş ve boyundaki diğer dokuların mukoza hücrelerinin bölünmesinin büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur. Stat 3, hücre dışından gelen sinyallere cevap vererek bu doku hücrelerinin büyümesini düzenler. Bu kimyasal sinyaller, transforme edici büyüme faktörü (TGF) ve epidermal büyüme faktörü (EGF), dokuların korunması ve geliştirilmesi için gereklidir. Büyümek ve bölmek için hücreyi bilgilendirirler.

EGF ve EGF, TGF-a / EGFR yolağı adı verilen bir sinyal yolunun proteinleri tarafından tanınır. Bu yol daha sonra büyümeyi ve bölünmeyi etkinleştirmek için Stat 3’ü uyarır. Stat 3, DNA’nın proteinlere dönüşüm modelini değiştirerek etkilerini gösterir. Bu bir transkripsiyon faktörüdür, yani genetik bilginin nasıl kopyalandığını etkiler veya işlenmeden ve protein haline getirilmeden önce RNA’ya dönüşür.

Stat 3’ün, siklin D1 olarak adlandırılan çok önemli bir hücre döngüsü proteininin üretimini arttırdığı bilinmektedir. Siklin D1 hücrenin büyüme ve bölünme oranını ve doku çevresindeki yeni kan damarlarının oluşumunu artırır. Böylece, Stat 3, siklin D1 seviyelerini artırarak büyümeyi ve bölünmeyi uyarır.

STAT3d genindeki değişiklikler, hatalı bir Stat 3 proteiniyle sonuçlanabilir. Bozuk Stat 3 proteini aşırı aktiftir ve TGF-a / EGFR yolundan gelen sinyallerden bağımsız olarak siklin D1 seviyelerini arttırabilir. STAT3d genindeki bir mutasyondan kaynaklanan Stat 3 hiperaktivitesinin sonucu, HNSCC ile sonuçlanan, kontrolsüz büyüme ve mukus hücresinin bölünmesidir.

STAT3d Mutasyon Analiz Testi, STAT3d genindeki anormallikleri tespit eder. HNSCC teşhisinde yardımcı olur.Ayrıca kemoterapi ilaçlarının seçiminde yardımcı olarak tedaviye yardımcı olur.

Siklin D1’in aşırı üretimi, baş ve boyun skuamöz hücreli karsinom (HNSCC) vakalarının % 50’sinden fazlasında bulunur. Bu önemlidir çünkü STAT3d genindeki talimatlardan yapılan Stat 3 proteini doğrudan siklin D1 seviyelerini yükseltir.

STAT3d Mutasyon Analiz Testi Yaptırmak İçin Klinik Endikasyonlar Nelerdir?

 • İyileşmeyen bir yara; kanlı bir yara
 • Gevşek diş
 • Dil ağrısı
 • Çene ağrısı veya sertliği
 • Zor veya acı veren çiğneme
 • Zor veya ağrılı yutma
 • Boğaz ağrısı

STAT3d Mutasyon Analiz Testi Aşağıdaki Durumlarda Gerçekleştirilir

 • İlk teşhise yardımcı olmak veya bazı durumlarda onaylamak
 • Mikroskop altında bir patolog tarafından incelendiğinde, benzer histolojik özelliklere sahip diğer tümörleri / durumları ayırt etmek
 • Tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde yardımcı olmak
 • Tümör rekürrensini (yineleme) teyit etmek için

STAT3d Mutasyon Analiz Testi Sonuçlarının Önemi Nedir?

STAT3d genindeki bir mutasyonun varlığı, STAT3d Mutasyon Analiz Testinin pozitif bir sonucunu gösterir. Bu, kafa ve boyun skuamöz hücreli karsinom (HNSCC) tanısına işaret edebilir.

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın