VHL Mutasyon Analiz Testi

VHL Mutasyon Analiz Testi, VHL genindeli anormallikleri tespit eden genetik bir testtir. Von Hippel-Lindau Sendromu ve böbrek kanserinde VHL mutasyonuna rastlanır.

VHL Gen Fonksiyonları Nelerdir?

VHL gen fonksiyonları (birlikte çalışan bir protein grubu), bir kompleksin parçası olarak VCB-CUL2 kompleksi adı verilen bir protein yapmak için talimatlar içerir. Bu kompleks, artık ihtiyaç duyulmadığında hücre tarafından parçalanacak diğer proteinleri hedefler. Protein yıkımı, hasarlı veya gereksiz proteinleri ortadan kaldıran ve hücrelerin normal fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olan normal bir işlemdir.

VCB-CUL2 kompleksinin hedeflerinden biri, hipoksi-indüklenebilir faktör 2-alfa (HIF-2α) olarak adlandırılan bir proteindir. HIF-2α, vücudun değişen oksijen seviyelerine uyum sağlama kabiliyetinde kritik bir rol oynayan HIF olarak adlandırılan daha büyük bir protein kompleksinin bir kısmıdır (alt birimi). HIF, hücre bölünmesi, yeni kan damarlarının oluşumu ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi ile ilgili çeşitli genleri kontrol eder. Kırmızı kan hücresi üretimini kontrol eden eritropoietin adı verilen bir hormonun ana düzenleyicisidir. HIF’in işlevi, oksijen seviyeleri normalden daha düşük olduğunda (hipoksi) özellikle önemlidir. Bununla birlikte, yeterli oksijen mevcut olduğunda, VCB-CUL2 kompleksi HIF’in hücrelerde uygunsuz bir şekilde birikmesini engeller.

VHL proteini, diğer genlerin düzenlenmesi ve hücre bölünmesinin kontrolü de dahil olmak üzere, diğer hücresel işlevlerde önemli bir rol oynar. Bu fonksiyona dayanarak, VHL proteini bir tümör baskılayıcı olarak sınıflandırılır, bu da hücrelerin büyümesini ve çok hızlı bir şekilde bölünmesini veya kontrol edilmemesini önler. VHL proteini ayrıca hücreler arasındaki boşluklarda oluşan ve dokulara yapısal destek sağlayan karmaşık bir kafes olan hücre dışı matrisin oluşumunda rol oynar.

VHL Gen Mutasyonlarıyla Alakalı Hastalıklar

Von Hippel-Lindau Sendromu

VHL Mutasyon Analiz Testi  ile VHL genindeki 370’den fazla kalıtsal mutasyon, von Hippel-Lindau sendromlu kişilerde tanımlanmıştır; bu, tümörler ve vücudun birçok farklı bölgesinde sıvı dolu keseler (kistler) ile karakterize bir hastalıktır. Bu durumla ilişkili VHL gen mutasyonları ya herhangi bir VHL proteininin üretimini önler ya da proteinin anormal bir versiyonunun üretilmesine yol açar.

VHL proteini değiştirildiğinde veya kaybolduğunda, VCB-CUL2 kompleksi HIF-2a’yı ve diğer proteinleri parçalamak için hedefleyemez. Sonuç olarak, HIF hücrelerde birikebilir.Aşırı HIF hücreleri anormal olarak bölmek için uyarır ve gerekmediklerinde kan damarlarının üretimini tetikler. Hızlı ve kontrolsüz hücre bölünmesi, yeni kan damarlarının anormal oluşumu ile birlikte, von Hippel-Lindau sendromlu insanlarda kist ve tümörlerin gelişmesine yol açabilir.

Böbrek Kanseri

VHL genindeki somatik (kalıtım dışı) mutasyonlar, berrak hücreli renal hücreli karsinom adı verilen bir böbrek kanseri formudur. Bu tip kanser kalıtsal VHL mutasyonları olmayan kişilerde geliştiğinde sporadik (hastalığın ara sıra, tek tük görülmesi, geniş alanlara yayılmaması) olarak tanımlanır.

Vücudun her hücresinde meydana gelmek yerine, somatik VHL mutasyonları sadece bazı böbrek hücrelerinde görülür. Bu genetik değişiklikler, hücrelerin fonksiyonel VHL proteini üretmesini önler. Bu proteinin eksikliği, hücrelerin anormal şekilde büyümesine ve bölünmesine izin verir, bu da sporadik böbrek tümörlerinin gelişimine katkıda bulunabilir. Ek olarak, böbrek hücrelerindeki VHL genindeki somatik mutasyonlar, mevcut böbrek tümörlerinin büyümesini destekleyebilir.

VHL Mutasyon Analiz Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

DNA Laboratuvarları

İntergen Genetik Merkezi

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın