WNK1 Gen Mutasyonu Analiz Testi

WNK1 Gen Mutasyonu Analiz Testi, WNK1 geninde meydana gelen anormallikleri (mutasyonları) tespit etmeye yarayan genetik bir testtir.

WNK1 Gen Mutasyonu Analiz Testi Nedir?

WNK1 geni, WNK1 proteininin birden fazla sürümünü (izoformu) yapmak için talimatlar sağlar. Farklı WNK1 izoformları, kan basıncı regülasyonu ve ağrı hissi dahil olmak üzere vücuttaki çeşitli işlevlerde önemlidir.

WNK1 geninden üretilen bir izoform, vücuttaki hücrelerde bulunan L-WNK1 proteini olarak adlandırılan tam uzunlukta versiyonudur. Böbreğe özgü WNK1 proteini veya KS-WNK1 olarak adlandırılan farklı bir izoform sadece böbrek hücrelerinde bulunur. L-WNK1 ve KS-WNK1 proteinleri, belirli pozisyonlarda bir dizi oksijen ve fosfor atomu (bir fosfat grubu) ekleyerek diğer proteinlerin aktivitesini değiştiren enzimler olan kinazlar olarak işlev görür.

L-WNK1 ve KS-WNK1 proteinleri, hücre zarında sodyum veya potasyumun hücrelerin içine ve dışına taşınmasını kontrol eden kanalları düzenler. Böbreklerdeki sodyum kanalları, sodyumun özel hücrelere taşınmasına yardımcı olur ve daha sonra kanın içine aktarır. Bu transfer, reabsorbsiyon denilen bir süreçle vücutta sodyum bulundurmaya yardımcı olur. Potasyum kanalları, kandan böbrek hücrelerine aktarılan fazla potasyumun üstesinden gelir. Kanallar, salgı adı verilen bir süreçte hücrelerden potasyum taşır, böylece idrardaki potasyumu vücuttan çıkarılabilir.

L-WNK1 proteini sodyum emilimi arttırır ve potasyum sekresyonunu (salgılama) azaltır, buna karşın KS-WNK1 proteini zıt etkiye sahiptir. Sodyum ve potasyum, kan basıncını düzenlemek için önemlidir ve böbreklerdeki L-WNK1 proteini ve KS-WNK1 proteininin dengesi, sağlıklı kan basıncı için doğru sodyum ve potasyum düzeylerinin korunmasına yardımcı olur.

WNK1 / HSN2 proteini olarak adlandırılan WNK1 geninden üretilen bir başka izoform, ağrı, sıcaklık ve dokunma duyularını (duyusal nöronlar) ileten sinir hücreleri dahil olmak üzere sinir sisteminin hücrelerinde bulunur. WNK1 / HSN2 proteinin, hücre zarında negatif yüklü klor atomlarını (klorür iyonları) taşıyabilen kanalları düzenlediği görülmektedir. Bu kanallar, nöronların aktivasyonunu (uyarılma) kontrol etmek için önemli olan hücreler içinde uygun miktarda klorür bulundurur.

WNK1 Gen Mutasyonu Analiz Testi, WNK1 geninde meydana gelen anormallikleri (mutasyonları) tespit etmeye yarayan genetik bir testtir.

WNK1 Gen Mutasyonuna Bağlı Hastalıklar

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati Tip II (HSAN2)

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati Tip II Tanısı

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati Tip II

WNK1 genindeki mutasyonlar, HSAN2A adı verilen bir tür herediter duyusal ve otonomik nöropati tip II (HSAN2) türünden sorumludur. HSAN2A’lı kişiler acı hissetme veya sıcak ve soğuk hissetme yeteneklerini kaybederler. HSAN2A’lı kişilerde WNK1 genindeki bir düzineden fazla mutasyon tespit edilmiştir. Bu mutasyonların tümü, muhtemelen fonksiyonel olmayan, anormal derecede kısalmış WNK1 / HSN2 proteinine yol açmaktadır. HSAN2A olan kişiler, duyusal nöronların sayısında bir azalmaya sahiptir; bununla birlikte, anormal WNK1 / HSN2 proteininin bu kayıpta oynadığı rol belirsizdir. Duyusal nöronların kaybı, HSAN2A’nın belirti ve bulguları ile sonuçlanır.

HSAN2A’da yer alan WNK1 gen mutasyonlarının L-WNK1 veya KS-WNK1 izoformlarını etkilediği görülmemektedir.

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati Tip II (HSAN2) Bulgu ve Semptomları

Herediter duyusal ve otonomik nöropati tip II ( HSAN2 ), başta ağrı, sıcaklık ve dokunma gibi hisleri beyne ileten duyusal sinir hücrelerini (duyu nöronları) etkileyen bir durumdur. HSAN2 olan kişilerde bu duyumlar bozulur. Etkilenen bazı kişilerde bu durum, kalp hızı, sindirim ve nefes alma gibi istemsiz vücut fonksiyonlarını kontrol eden otonomik nöronların hafif anormalliklerine de neden olabilir. Duyusal ve otonomik nöronlar, beynin ve omuriliğin dışındaki sinirleri içeren vücudun periferal sinir sisteminin bir parçasıdır. HSAN2 bir periferik nöropati şekli olarak kabul edilir.

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati Tip II Nedir

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati

HSAN2’nin belirtileri ve semptomları genellikle bebeklik veya erken çocukluk döneminde başlar. Durumun ilk belirtisi genellikle eller ve ayaklarda uyuşmadır. Kısa süre sonra, etkilenen bireyler acı hissetme veya sıcak ve soğuk hissetme yeteneklerini kaybeder. HSAN2’li kişilerde, fark edilmeyen yaralanmalar genellikle eller ve ayaklarda açık yaralara (ülser) yol açar. Etkilenen bireyler bu yaraların acısını hissetmedikleri için tedaviye hemen aramayabilirler. Tedavi olmaksızın ülserler enfekte olabilir ve etkilenen bölgenin amputasyonunu gerektirebilir. HSAN2 ile insanlar genellikle dil, dudak ya da parmakları ısırmak suretiyle istemsiz olarak kendilerini yaralarlar. Bu yaralanmalar, dilin ucu gibi etkilenen alanların kaybına yol açabilir. Etkilenen bireylerde genellikle ağrı hissetmeme nedeniyle tedavi edilmeyen, ellerinde, ayaklarında, bacaklarında ve eklemlerinde yaralanma ve kırıklara sahiptirler. Tekrarlanan yaralanma, eklemleri çevreleyen kemiklerin ve dokuların hasar gördüğü Charcot eklemleri adı verilen bir duruma yol açabilir.

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati Tip II Belirtileri

Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati

HSAN2’nin otonom sinir sistemi üzerindeki etkileri daha değişkentir. HSAN2’li bazı bebeklerde mide asitlerinin özofagus içine geri akışı gibi sindirim sorunları (gastroözofageal reflü) ya da yavaş göz kırpma veya gag refleksleri vardır. Etkilenen bireyler, bir doktor dizini çekiçle vurduğunda test edilen refleks gibi zayıf derin tendon reflekslerine de sahip olabilir.

HSAN2’li bazı kişiler, lingual fungiform papilla adı verilen bir tat tomurcuğu kaybederler ve azalmış bir tat alma hissine sahiptirler.

Psödohipoaldosteronizm Tip 2 (PHA2)

WNK1 genindeki en az iki mutasyonun, yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kandaki yüksek seviyedeki potasyum (hiperkalemia) ile karakterize edilen bir durum olan psödohipoaldosteronizm tip 2’ye (PHA2) neden olduğu bulunmuştur. Bu durumda yer alan mutasyonlar, WNK1 geninden çok sayıda DNA yapı bloğunu (nükleotid) siler. Bu delesyonlar, WNK1 geninin ve fazla L-WNK1 proteininin aktivitesinin artmasına yol açar. L-WNK1 proteinindeki bir artış, anormal olarak sodyumun geri emilimini arttırır ve potasyum sekresyonunu bloke ederek hipertansiyon ve hiperkalemi ile sonuçlanır.

PHA2’de yer alan WNK1 gen mutasyonlarının KS-WNK1 veya WNK1 / HSN2 izoformlarını etkilediği görülmemektedir.

Psödohipoaldosteronizm Tip 2 (PHA2) Bulgu ve Semptomları

Psödohipoaldosteronizm tip 2 (PHA2), vücuttaki sodyum ve potasyum miktarının düzenlenmesini etkileyen problemlerden kaynaklanır. Kan basıncının kontrolünde sodyum ve potasyum önemlidir ve bunların regülasyonu öncelikle böbrekte gerçekleşir.

PHA2 hastaları, normal böbrek fonksiyonlarına rağmen yüksek kan basıncına (hipertansiyon) ve kanlarında yüksek seviyelerde potasyuma (hiperkalemia) sahiptir. PHA2’nin başlangıç ​​yaşı değişkendir ve tespit edilmesi zordur; bazı etkilenen bireyler bebeklik veya çocukluk döneminde teşhis edilir ve diğerleri yetişkinlikte teşhis edilebilir. Hiperkalemi genellikle önce ortaya çıkar ve daha sonraki yaşamda hipertansiyon gelişir. Etkilenen bireylerde ayrıca kanlarında yüksek seviyelerde klorür (hiperkloremi) ve asit (metabolik asidoz) bulunur. Hiperkalemi, hiperkloremi ve metabolik asidozu olan kişiler bulantı, kusma, aşırı yorgunluk ve kas güçsüzlüğü gibi spesifik olmayan semptomlara sahip olabilirler. PHA2’si olan kişiler de idrarlarında yüksek oranda kalsiyum seviyelerine (hiperkalsiüri) sahip olabilirler.

WNK1 Gen Mutasyonu Analiz Testi Yaptırmak ve Daha Fazla Bilgi İçin;

Next Genetic Center (Herediter Duyusal ve Otonomik Nöropati Tip II)

Genoks (Psödohipoaldosteronizm Tip 2)

 

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır ve hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.
Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Cevap Bırakın